HDR20-15-30
230Vac 20W 15V | 24V | 30V AC/DC NoElko Power Supply
Quantity Unit Price Saving
More Quantity, More Savings. Please Quote!
Out of Stock SKU: HDR20-15-30
Key Features
  • 18mm DIN Rail width
  • <100mW Standby Power @ Vout=24 V
  • High efficiency up to 86 %
  • Long life / Electrolytic capacitor free
  • Output Voltage selectable by switch:
  • 15 Vdc - 1.34 Adc,max
  • 24 Vdc - 0.84 Adc,max
  • 30 Vdc - 0.67 Adc,max
  • 207 Vac to 253 Vac input voltage range
  • Output short circuit proof
  • Active output overvoltage Protection
  • Green Power LED
Product Description
The HDR20-15-30 is 230Vac power supply for DIN RAIL control cabinets. The output voltage is selectable by switch to 15 V@ 1.34Amax, 24 V@0.84Amax and 30V@0.67Amax. Thanks to the no-electrolytic-capacitor (NoElko) technology, exceptional reliability is achieved. An active output overvoltage protection with overheating protection discharges the output on overvoltage conditions. The device is resilient to typical operating failures: Input transient protection, output short circuit, open circuit, moderate input transients and moderate output transients. A green power led indicates stable operation. The device may be operated at ambient temperatures between -40°C and 50°C. Derating might be required. The device might emit switching noise when operated in standby.
Downloads
help_outline
Similar Products
Check the specifications below to filter for products with matching attributes.
0-1 A
15-30 V
20 W
86 %
search Similar Products
Logistics Data
Weight0.07 kg
Dimensions106 x 18 x 51 mm